Kartvizit Nedir?

Kartvizit, kişi veya kurumların kendilerini tanıtmak amacıyla hazırlanan yaratıcı tasarımlara sahip minimal kartlardır. Bu kartların üzerinde tanıtıcı bilgi ve iletişim adresleri gibi bilgiler yer alır. Kurumsal kimlik öğesi olan kartvizitler, ticari alanda oldukça etkili ve önemli bir yere sahiptir. Profesyonel bir kartvizit tasarımı ile hedef kitlenizi etkilemeniz ve akılda kalıcılığı arttırmanız mümkündür.

Kartvizitte Hangi Bilgiler Olmalıdır?

Bir kartvizit elbette her bilgiyi içermemelidir. Şık ancak yalın bir tasarım olması alınacak verim ile doğru orantılıdır. Kartvizit tasarımında eklenmesi gereken bilgiler;

 • Dinamik ve dikkat çeken bir logo ve şirketin adı
 • Kişinin adı ve soyadı
 • Unvan ve pozisyon
 • Sabit ve/veya GSM numarası
 • Faks (İsteğe bağlı)
 • Mail adresi
 • Web site adresi
 • Adres

Tüm bu bilgiler bir kartvizitte olması gerekenler olarak söylenilebilir. Ancak isteğe bağlı olarak tasarımlarınızın nasıl olması gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Yeni kartvizit tasarımlarında QR kod kullanımı yaygın hale gelmeye başlamıştır, dilerseniz sizlerde site veya iletişim adresleriniz için bir kod ile çıkış yaptırabilirsiniz. Unutmayın ki bir kartvizit tasarımı ile dikkat çeker ve etkiler.

Kartvizit Neden Önemlidir?

Kartvizit, iletişimi sürdürülebilir kılan ve marka/şirket itibarına gözle görülür katkılar sunan bir tanıtıcı karttır. Marka veya şirketinizin bilinirliğini arttırmanın en iyi yollarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Kartvizitler, toplantı, eğitim, zirve gibi toplumsal alanlarda kişiler arası teması arttırır ve kartvizit alışverişini yapan kişilerde iz bırakır. Bu sonrasında size olumlu bir dönüş veya yeni bir teklif olarak geri dönebilir. Bu nedenle hafife alınmaması gerekir.  İletişim, temas ve iş ilişkisi açısından oldukça önem arz eder. Yaptıracağınız kartvizit baskısı sayesinde basit ama etkili olan tasarımınız, sizlere potansiyel bir dönüş sağlayacaktır. 

Kartvizit Nasıl Olmalı?

Kartvizitler genellikle standart olarak varsayılan 8.6 x 5.4 cm şeklinde basılır. Bunun sebebi ise en uygun ölçüde olduğundan cüzdan gibi eşyalarda rahatlıkla muhafaza edilebilir olmasından kaynaklıdır. Baskı ölçüsü ne büyük ne de küçük olmalıdır.

Kartvizit baskıları Bristol adı verilen özel bir karton çeşidi ile yapılır. Tasarım aşamasında çözünürlüğün 300 piksel olması oldukça önemlidir, renklendirme ise CMYK olarak adlandırılan mod ile yapılmalıdır. Kartvizitte olması gereken bilgilerin dışında, zemin rengi, yazı rengi ve tipi ve doğru yazı boyutu aktarılmalıdır. Profesyonel bir çalışma ile okunabilirliği yüksek tutmak ve görünümü etkili kılmak önemlidir. Ayrıca kartvizit baskı işlemi selefon kaplama ile yapıldığında daha kalıcı ve kaliteli olur.

Kartvizit Çeşitleri Nelerdir?

Kartvizitler, basımında kullanılan kâğıt türüne göre değişebilmektedir. Genellikle tercih edilen 4 kâğıt türü vardır. Bu kâğıt çeşitleri ise şunlardır;

 • Kuşe Kâğıt
 • Amerikan Bristol Kâğıt
 • Japon Bristol Kâğıt
 • Tual Kâğıt

Kuşe Kâğıt

Kartvizit baskılarında genellikle kullanılan kâğıt türüdür. Kuşe kâğıdın her iki tarafı da pürüzsüz ve düzdür. Tek taraflı baskı yapılabildiği gibi her iki tarafa da baskı yapılabilir. Kuşe kâğıt, yenilikçi ve prestij sahibi kurumlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Amerikan Bristol Kâğıt

Dokusu kartona benzeyen bu kâğıt türünde, kâğıdın bir tarafı düz beyaz olurken diğer tarafı ise kirli beyaz şeklindedir. Tek yüze baskı yapılır. Tek tarafa baskı yapıldığından kartvizit üstünde geniş bilgi verme alanı bulunmaz. Bu sebeple kartvizit baskılarında Bristol kâğıt pek tercih edilmez. Prestij amacı taşımayan bu kartvizit türünde temel amaç iletişimdir. Bu nedenle daha küçük ölçekli işletmeler tarafından tercih edilir.

Japon Bristol Kâğıt

Görünüş açısından Amerikan Bristol Kâğıda benzese de aralarındaki fark Japon Bristol Kâğıt türüne çift yönlü baskı yapılabilmesi ve iki tarafının da beyaz olmasıdır. Her iki yöne de baskı yapılabildiğinden Amerikan Bristol Kâğıt türüne göre avantajlıdır.

Tual Kâğıt

Dokusu pürüzlü bir yapıya sahip olan bu kâğıt türünde zemin genellikle beyaz olarak kullanılır. Ancak isteğe bağlı olarak farklı renk seçeneklerini kullanmak da mümkündür. Tual Kâğıt, pürüzlü ve kabartılı bir dokuda olmasından dolayı daha klasik bir görüşü vardır.

Kartvizit Tasarım Programları

Kartvizit tasarlamak eskiden olduğu kadar zor değil, gün yüzüne çıkan birçok program sayesinde artık kendi tasarımlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Program veya web tabanlı olmak üzere iki kategoride, ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tasarım programları listesini aşağıda sizlerle paylaştık.

Ücretsiz Tasarım Programları

 • Canva
 • Free Logo Services
 • Shopify Free Business Card Maker
 • Business Card Land
 • DeGraeve.com

Ücretli Tasarım Programları 

 • Adobe Photoshop (PS)
 • Adobe Illustrator (Ai)
 • Corel Draw

Bizler Efekt Yazılım ve Reklam olarak kartvizit tasarımlarınızı özenle yapıyor ve alacağınız verimin en iyi şekilde olması için gayret ediyoruz. Yıllardan beri verdiğimiz sayısız hizmetlerden aldığımız memnuniyetler ile mutlu oluyor ve gelişimimizi sürdürüyoruz. Kartvizit baskı ve kartvizit tasarım hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanmak ve profesyonel işletme adımınızı atmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Efekt Reklam olarak isteklerinize en iyi şekilde cevap veriyor ve memnuniyetinizi kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz. Firmanıza, markanıza ve hedefinize uygun en iyi çözümleri sunarak en iyi verimi almanızı sağlıyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve hedefiniz doğrultusunda planlamalarınızı yapmak için bizleri 0542 794 44 18 numarası üzerinden arayabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?