Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat Makbuzu, satışı gerçekleştirilmiş olan ürün veya hizmetin ödemesinin yapıldığını belirten bir makbuz türüdür. Tarafların arasında alacak verecek durumunu belirleyen belgedir. Satışı yapılmış olan ürün veya hizmetin parasının ödendiğine dair bir kanıt niteliğindedir. Alınan ürün veya hizmet ile alakalı bir sorun yaşanması durumunda bu belge ibraz edilebilir. Tahsilat makbuzu hukuki bir nitelik taşımaktadır.

Tahsilat Makbuzu Ne İşe Yarar?

İşletmeniz bünyesinde müşterinizin aldığı hizmet veya ürün karşılığında ödemesinin yapıldığını kanıtlamak için kullanılan bir belgedir. Tahsilat makbuzu müşteri ve işletme arasındaki ticari ilişkide oluşabilecek herhangi olumlu/olumsuz durumda ibraz edilebilecek ve hukuki açıdan anlamı olan bir belgedir. Bu sayede yapılan ticaret hukuki açıdan güvence altına alınmış olur.

Tediye Makbuzu Nedir?

 

Tediye makbuzu, sıklıkla tahsilat makbuzu ile karıştırılır. Tediye makbuzu, verilen hizmet karşılığında ödeme kaydını tutan resmi bir belgedir. Ödemeyi gerçekleştiren kişi veya işletme tarafından hazırlanır.

Tahsilat Makbuzu Hangi Durumlarda Kesilir?

Ürün veya hizmet karşılığında ödemenin bir miktarını veya tamamını aldığınız durumlarda kesebilirsiniz. Tahsilat makbuzu keserken ödeme türünün bir önemi yoktur. Nakit, kredi kartı, havale veya çek ile yapılan ödemeler için kesilebilir.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Tahsilat makbuzu yalnızca ödeme alındıktan sonra doldurulmalıdır. Boş alanların doldurulduğu sırada çizgi ile kapatılması gerekir. Parayı alan kişinin adı ve soyadı mutlaka yazılmalıdır. Makbuzu teslim alan kişi makbuz üzerindeki bilgileri doğruladıktan sonra imzalamalıdır.

Tahsilat Makbuzunda Hangi Bilgiler Yer Almalıdır? 

 

  • Makbuzu hazırlayan ve ödemeyi teslim alan kişinin adı, soyadı ve unvanı
  • Makbuzu hazırlayan kişinin adresi ve telefonu
  • Makbuzun hazırlandığı tarih
  • Ödeme miktarı
  • Ödemenin çek ile gerçekleşmesi durumunda çek numarası ve çekin ait olduğu banka ismi
  • Ödemeyi alan kişinin imzası

Efekt Reklam olarak isteklerinize en iyi şekilde cevap veriyor ve memnuniyetinizi kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz. Firmanıza, markanıza ve hedefinize uygun en iyi çözümleri sunarak en iyi verimi almanızı sağlıyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve hedefiniz doğrultusunda planlamalarınızı yapmak için bizleri 0542 794 44 18 numarası üzerinden arayabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?